Історики про Голодомор на Вінниччині: репресії, голод, канібалізм. Відео

В останню суботу 27 листопада – День пам’яті жертв Голодомору. Голодомор в Україні – геноцид українського народу, найбільше за все існування людської цивілізації винищення людей голодом. За різними підрахунками, від п’яти до восьми мільйонів українців померли від голоду. На території Вінниччини, за оцінками різних дослідників, з 1928 по 1935 рік, радянська влада закатувала голодом, мільйон 300 тисяч чоловіків, жінок та дітей. Професор історичних наук, доктор Ілля Шульга описав, злочини червоних окупантів України, в науковій праці «Голод на Поділлі».

На сьогодні різні дослідники, історики та краєзнавці ведуть пошук істини та зберігають для нас, спадок пам’яті про найбільший геноцид в історії людства. Так на Вінниччині у краєзнавчому музеї є виставка присвячена темі Голодомору. В ній експонують документальні підтвердження трагедії.

Закон про п’ять колосків

В час коли люди масово помирають від голоду, з України вивозять ешелони з продовольством, в торгових кіосках радянської влади скуповують за кіло зерна матеріальні цінності, людей що померли від голоду закопують у спільні могили, 7 серпня 1932 року, виходить Закон про збереження і охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперацій.

«В народі цей закон, назвали законом про п’ять колосків. За жменьку зернових жінка чи чоловік могли отримати десять років таборів, а то не дай Боже вищу міру покарання. Дуже часто, коли люди йшли на поля і зривали це зерно або з току його десь в кишені несли їх могли забити на смерть», – розповідає, завідувачка відділу новітньої історії Вінницького обласного краєзнавчого музею, Лариса Семенко.

Вона демонструє експонат вінницького краєзнавчого музею, вишиту сорочку. Поверх сорочки прикріплені колоски і колючий дріт. Ця сорочка належала репресованому радянською владою чоловіку Софії Євтихіївни Гилюк, чоловіка розкуркулили, потім репресували і розстріляли у сталінських катівнях. Таких сімей, за розповіддю Лариси Семенко, кожна друга на Вінниччині.

Канібалізм на Вінниччині

«Є історичні свідчення і документальні, які говорять про те що вже у 1928 році йшли повідомлення, до представників влади про те що починається голод. Це було на Вінниччині, вилучали жорна (пристрій для перемелювання зерна. РЕД.) Фактично, селянство зводилося до того, що воно не мало ніяких засобів для існування, для того щоб мати хліб. На Вінниччині зафіксовано понад 27 випадків канібалізму. Це за всю тисячолітню історію України таких фактів не було. Слід сказати, що вчені говорять, про те що коли людина голодує понад сім днів, вона не лише втрачає свідомість, вона втрачає пам’ять і перетворюється фактично в тварину, – розповідає, завідувач відділу українознавства Вінницької академії неперервної освіти, Володимир Лазаренко.

За словами Володимира Лазаренко, те що люди помирали від голоду, радянською владою було заборонено документувати, а ті книжки де робили такі записи, були вилучені, а записи були знищені. На Вінниччині збереглось, одне з перших документальних свідчень, записи сільського голови села Сосонка, він попри заборону вів ці книжки.

Голодомор – геноцид української нації

На Вінниччині проводили конференцію, де забрались дослідники Голодомору, серед них був член Конгресу США, доктор історії Джеймс Мейс

У 1982 році, Мейс отримав фінансування Фонду українських досліджень ІУД ГУ на участь у міжнародній конференції про Голокост і геноцид у Тель-Авіві. На конференції він заявив:

«Щоб централізувати повну владу в руках Сталіна, потрібно було вигубити українське селянство, українську інтелігенцію, українську мову, українську історію у розумінні народу, знищити Україну як таку. Калькуляція дуже проста і вкрай примітивна: нема народу, отже нема окремої країни, а в результаті — нема проблем», – писав Джеймс Мейс.

У 1986–1987 роках Джеймс Мейс був виконавчим директором комісії дослідників (юристів та істориків) при Конгресі США, які повинні були дати оцінку Голодомору 1932–1933 років. Мейс не був членом комісії, проте її часто називали «комісією Мейса». Саме він займався написанням звіту комісії.

Завдячуючи роботі Джеймса Мейса та дослідників зі всього світу Голодомор був визнаний 27- ма країнами, як спланований геноцид української нації. Сьогодні, 28 листопада, в усій Україні на підвіконнях запалають мільйони свічок пам’яті про жертв Голодомору.

Немає опису.

Немає опису.

Немає опису.

Немає опису.

Немає опису.

Немає опису.

Немає опису.

 

 

Попередня публікаціяНа Вінниччині затримали вчителя за підозрою у розбещенні неповнолітніх
Наступна публікаціяНа початку грудня у Вінниці запрацюють п’ять ялинкових ринків

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Введіть текст коментаря!
Введіть своє ім'я